Wstecz

Katalog owadów
A 
* * *Acupalpus elegans
* * *Adelphocoris seticornis
* * *Adomerus biguttatus
* * *Adonia variegata
* * *Agrothereutes abbreviatus
* * *Aegialia arenaria
* * *Anasimyia contracta
* * *Anasimyia interpuncta
* * *Anasimyia lineata
* * *Anaspis
* * *Ancistrocerus parietum
* * *Ancistrocerus trifasciatus
* * *Anisotoma humeralis
* * *Anthrax anthrax
* * *Arctophila superbiens
* * *Arma custos
B 
Baldurek pręgowany Leptura quadrifasciata
Barczatka malinówkaMacrothylacia rubi
Barczatka napójkaEuthrix potatoria
Barczel świerkowyGastrodes abietum
BąkAtylotus rusticus
Bąk bydlęcyTabanus bovinus
* * *Bembidion articulatum
* * *Bembidion assimile
* * *Bembidion femoratum
* * *Bembidion obliguum
* * *Bembidion tetracolum
* * *Bembidion varium
Bezrąbek sadowiecCicadella viridis
BęblikAnthocomus coccineus
Bęblik dwuplamekMalachius bipustulatus
BęblikCerapheles terminatus
BęblikCordylepherus viridis
Białoząbka dwubarwicaLeucodonta bicoloria
Biedroneczka łąkowaCoccinula quatuordecimpustulata
BiedronkaAphidecta obliterata
BiedronkaCoccidula rufa
Biedronka azjatyckaHarmonia axyridis
Biedronka bledniczkaMyzia oblongoguttata
Biedronka czternastokropkaCalvia quatuordecimguttata
Biedronka dwudziestokropkaThea vigintiduopunctata
Biedronka dwukropkaAdalia bipunctata
Biedronka dziesięciokropkaAdalia decempunctata
BiedronkaMyrrha octodecimguttata
Biedronka oczatkaAnatis ocellata
Biedronka pięciokropkaCoccinella quinquepunctata
Biedronka siedmiokropkaCoccinella septempunctata
Biedronka trzynastokropkaHippodamia tredecimpunctata
Biedronka wrzeciążkaPropylea quatuordecimpunctata
Biegacz fioletowyCarabus violaceus
Biegacz gajowyCarabus nemoralis
Biegacz gładkiCarabus glabratus
Biegacz górskiCarabus arcensis
Biegacz granulowanyCarabus granulatus
Biegacz ogrodowyCarabus hortensis
Biegacz skórzastyCarabus coriaceus
Biegacz szykownyCarabus nitens
Biegacz wręgatyCarabus cancellatus
Biegacz wypukłyCarabus convexus
Biegacz złocistyCarabus auratus
Biegowiec osowatyClytus arietis
Bielinek bytomkowiecPieris napi
Bielinek kapustnikPieris brassicae
Bielinek rzepnikPieris rapae
Biesek murzynekOdezia atrata
* * *Blera fallax
* * *Blethisa multipunctata
BłotnicaPlateumaris braccata
Błotnica kosaćcówkaPlateumaris sericea
BłyskleńArgyra cf. argyria
Błyskleń naliściakDolichopus ungulatus
Błyszczek elegancikDeraeocoris ruber
Błyszczka jarzynówkaAutographa gamma
Błyszczka kroplówkaMacdunnoughia confusa
Boczanka brązowiankaPleuroptya ruralis
Borczyniec owocowyCarpocoris fuscispinus
Borczyniec południowyCarpocoris purpureipennis
Borecznik podobnyDiprion simile
BorzewkaDiaperis boleti
* * *Brachypalpus laphriformis
Brosznica jeżynówkaMacrophya montana
* * *Bruchidius villosus
Brudnica mniszkaLymantria monacha
Bryzgun brzozowiecCimbex femoratus
Bryzgun wierzbowiecCimbex luteus
Bucz olszynowiecXiphydria camelus
BujankaBombylius sp.
BycznikTyphoeus typhoeus
Bydleń jeleniHypoderma diana
Byliniak rudawyRhopalus subrufus
Byliniak żółtawyRhopalus maculatus
BzygScaeva selenitica
Bzyg brzękScaeva pyrastri
Bzyg nadobnyEupeodes corollae
Bzyg pospolitySyrphus ribesii
Bzyg prążkowanyEpisyrphus balteatus
Bzygówka wiosennaMeliscaeva cinctella
C 
* * *Calameuta filiformis
Capoń mglistyLeiopus linnei
* * *Ceraleptus lividus
* * *Chalcosyrphus nemorum
* * *Chalcosyrphus valgus
* * *Chlaenius nigricornis
Chrabąszcz majowyMelolontha melolontha
Chruścik zmiennyTrichostegia minor
ChruścikGlyphotaelius pellucidus
* * * Chrysogaster solstitialis
* * * Chrysopilus cristatus
Chudzik kornikowiecGabrius splendidulus
Cioch barwnyAnaglyptus mysticus
Ciołek matowyDorcus parallelipipedus
CisznicaSericomyia lappona
* * *Clytiomya continua
* * *Cosmoconus elongator
* * *Cosmoconus nigriventris
* * *Ctenichneumon panzeri
CuchnaScatophaga lutaria
* * *Cymbiodyta marginella
CzarnożynekMelanotus villosus
Czernich łąkowyMelanostoma scalare
Czernich ugorowyMelanostoma mellinum
Czerwończyk dukacikLycaena virgaureae
Czerwończyk nieparekLycaena dispar
Czerwończyk płomieniecLycaena hippothoe
Czerwończyk uroczekLycaena tityrus
Czerwończyk żarekLycaena phlaeas
Ć 
ĆwikDolerus
D 
* * *Dasysyrphus pinastri
* * *Dasysyrphus tricinctus
* * *Dasytes caeruleus
* * *Dasytes plumbeus
* * *Deraeocoris lutescens
Dętka rudonogaPhysocephala rufipes
* * *Dicheirotrichus gustavii
* * *Didea fasciata
* * *Diphyus amatorius
* * *Diphyus trifasciatus
Długoskrzydlak sierposzPhaneroptera falcata
DłużeńTillus elongatus
Dłużynka dwukropkowaOberea oculata
Dłużynka leszczynówkaOberea linearis
Dołczan wysmukłyStenobothrus lineatus
Doskwier leśnyOchlerotatus cantans
Dostojka aglajaArgynnis aglaja
Dostojka eufrozynaBoloria euphrosyne
Dostojka inoBrenthis ino
Dostojka latoniaIssoria lathonia
Dostojka malinowiecArgynnis paphia
Drogoń połyskliwyPoecilus cupreus
Drogoń zmiennobarwnyPoecilus versicolor
Drogosz żałobnyHemipenthes morio
Drwalnik okrętowiecLymexylon navale
Dyląż garbarzPrionus coriarius
DyrdońDromius agilis
Dyrdoń czteroplamekDromius quadrimaculatus
* * *Dyschirius salinus
Dzier czerwononogiHarpalus rubripes
Dzier piaskowyHarpalus signaticornis
Dzier szaryHarpalus griseus
Dzier truskawekAnisodactylus binotatus
Dzier włochatyHarpalus rufipes
DzierHarpalus rufipalpis
Dziewierka łąkowaThereva nobilitata
Dziobik brzozowiecKleidocerys resedae
Dziubałek gajowyAnthocoris nemorum
DziupleńXylophagus ater
E 
* * *Ectemnius cavifrons
* * *Ectemnius confinis
* * *Ectemnius continuus
* * *Ectemnius dives
* * *Ectemnius lapidarius
* * *Ectemnius lituratus
* * *Elasmostethus interstinctus
* * *Enochrus bicolor
* * *Enochrus melanocephalus
* * *Eremocoris plebejus
* * *Eriothrix rufomaculata
* * *Eysarcoris venustissimus
F 
Fałdówka porostówkaEilema complana
G 
Gadziogłówka zwyczajnaGomphus vulgatissimus
Galonówka ostrężycaDeltote pygarga
Gałecznik czteroplamekExochomus quadripustulatus
* * *Gastrodes grossipes
Gąsienicznik motylowiecIchneumon stramentor
GąsienicznikAmblyjoppa proteus
GąsienicznikAmblyjoppa fuscipennis
GąsienicznikIchneumon minutorius
GąsienicznikStenichneumon culpator
Glinik lulkarzCorizus hyoscyami
Gnatarz rzepakowiecAthalia rosae
GnilikGnathoncus nannetensis
GnilikMargarinotus purpurascens
GnilikHister helluo
GniłunHelophilus pendulus
GniłunHelophilus hybridus
GniłunHelophilus trivittatus
GnojkaEristalis pertinax
Gnojka trzmielowataEristalis intricarius
Gnojka wytrwałaEristalis tenax
GnojkaEristalis horticola
GnojkaEristalis arbustorum
GomolatkaSphaeridium scarabaeoides
* * *Gonia vacua
GrabarzNicrophorus sepultor
Grabarz czarnyNicrophorus humator
GrabarzNicrophorus investigator
Grabarz pospolityNicrophorus vespillo
Grabarz żółtoczarnyNicrophorus vespilloides
* * *Graphomya maculata
GryzekStenopsocus stigmaticus
Grzebacz musznikCrabro cribrarius
Grzybiarka
Guniak czerwczykAmphimallus solstitialis
* * *Gymnocheta viridis
* * *Gymnosoma rotundatum
H 
* * *Halticus apterus
* * *Harpocera thoracica
* * *Helophorus aquaticus
* * *Helophorus granularis
* * *Helophorus minutus
* * *Hepiopelmus variegatorius
* * *Heterocerus fenestratus
* * *Heterocerus fusculus
* * *Heterocerus marginatus
* * *Heterocerus obsoletus
* * *Himacerus apterus
* * *Hoshihananomia perlata
Hurmak olchowiecAgelastica alni
Hurtnica zwyczajnaLasius niger
Husarz władcaAnax imperator
* * *Hybomitra lundbecki
* * *Hybomitra solstitialis
* * *Hydraena palustris
* * *Hydraena reyi
* * *Hydraena riparia
I 
Imik leśnyXylota sylvarum
ImikXylota segnis
J 
Jątrewka wiklinówkaPhratora vitellinae
Jątrewka zielonkaPhratora vulgatissima
Jednorek kosaćcowyMononychus punctumalbum
Jedwabek brunatnySerica brunnea
Jelonek rogaczLucanus cervus
Jeśniak czarnyHylesinus crenatus
Jusznica deszczowaHaematopota pluvialis
K 
Kałdunica rdestówkaGastrophysa polygoni
Kałdunica zielonkaGastrophysa viridula
Kałużnica czarnaHydrophilus aterrimus
Kałużnik biegaczowatyHydrochara caraboides
Kapturnica nawłociówkaCucullia asteris
Karłątek ceglastyThymelicus sylvestris
Karłątek kniejnikOchlodes sylvanus
Karłątek ryskaThymelicus lineola
KarmazynekLygistopterus sanguineus
KarmazynekPlatycis minutus
Kartonówka zwyczajnaLasius fuliginosus
Klecanka polnaPolistes nimphus
Kłopotek czarnySpondylis buprestoides
Kłowacznik władczyDolichomitus imperator
Knieżyca szaraElasmucha grisea
KobielatkaTropideres albirostris
Kobielatka korowaPlatystomos albinus
Kobyliczka pniowaRhagio scolopaceus
KoczownicaNomada alboguttata
Koczownica rudowłosaNomada lathburiana
KoczownicaNomada sexfasciata
KoczownicaNomada leucophthalma
KoczownicaNomada goodeniana
Koczownica lucernówkaNomada fucata
KoczownicaNomada flava
KoczownicaNomada striata
Kołatek upartyHadrobregmus pertinax
Konik brunatnyChorthippus brunneus
Konik górskiChorthippus montanus
Konik pospolityChorthippus biguttulus
KopułkaEumenes coronatus
KopyciakHoplia graminicola
Kornik drukarzIps typographus
Korzenica dębowaBiorhiza pallida
Kostrzeń baryłkowatySinodendron cylindricum
Koszówka czystaPsyche casta
Koszówka jednobarwaCanephora hirsuta
Kowal bezskrzydłyPyrrhocoris apterus
Kozioróg bukowiecCerambyx scopoli
Kozioróg dęboszCerambyx cerdo
KoziułkaTipula vernalis
Koziułka warzywnaTipula oleracea
Koziułka wielkaTipula maxima
KoziułkaTipula vittata
KoziułkaTipula luna
Kozulka kolcokrywkaPogonocherus hispidus
Krasanka natrawkaCercopis vulnerata
Krasopani poziomówkaCallimorpha dominula
Kraśnik pięcioplamekZygaena trifolii
Kraśnik sześcioplamekZygaena filipendulae
KrętakGyrinus substriatus
Krętak pospolityGyrinus natator
Krokiewka lękliwicaPhlogophora meticulosa
Krótkowąs chmielowiecHepialus humuli
KrótkowąsHepialus (Triodia) sylvina
Kruszczyca złotawkaCetonia aurata
Kruszel czarnyXeris spectrum
KrzewioróżkaCtenophora flaveolata
Krzywonóg półskrzydlakValgus hemipterus
Kulczanka kosaćcówkaLixus iridis
Kulczanka szczawiowaLixus paraplecticus
KulibodaSphaerophoria scripta
Kuprówka rudnicaEuproctis chrysorrhoea
Kuprówka złotnicaEuproctis similis
Kurtek mniejszyMolorchus minor
Kusak cezarekStaphylinus caesareus
Kusak czerwonopokrywowyStaphylinus erythropterus
Kwiatówka zmierzchnicowataMyathropa florea
Kwietnica różówkaProtaetia metallica
Kwietniczek czterokropkowyAnthaxia quadripunctata
L 
* * *Larinus planus
* * *Larinus sturnus
* * *Larinus turbinatus
Lecicha pospolitaOrthetrum cancellatum
Lednica zbożowaAelia acuminata
* * *Leistus ferrugineus
* * *Leistus rufomarginatus
LeńBibio lanigerus
Leń marcowyBibio marci
Lepiarka kocankowaColletes fodiens
Lepiarka wrotyczowaColletes daviesanus
LeszNebria livida
Lesz truskawczakNebria brevicollis
* * *Limerodops elongatus
* * *Liocoris tripustulatus
Listkowiec cytrynekGonepteryx rhamni
Listnik zmiennobarwnyAnomala dubia
Lotnica zyskaAglia tau
Lśniak szmaragdekAdscita staticea
* * *Luperus flavipes
Ł 
Łada różowicaMiltochrista miniata
Łatczyn brodawnikDecticus verrucivorus
Łątka dzieweczkaCoenagrion puella
Łątka halabardówkaCoenagrion hastulatum
Łątka wczesnaCoenagrion pulchellum
Łodzik czteroplamekScaphidium quadrimaculatum
Łokaś garbatekZabrus tenebroides
Łowczak niebieskawyNeoitamus cyanurus
Łowczak zwinnyNeoitamus socius
ŁozówkaCrepidodera fulvicornis
Łozówka złotawaCrepidodera aurata
Łunica czerwonaPyrrhosoma nymphula
M 
Makatka zwyczajnaAnthidium manicatum
Mamrzyca północnaEpeolus variegatus
MamrzykEpeoloides coecutiens
Mącznik młynarekTenebrio molitor
* * *Megalocoleus tanaceti
* * *Megatoma undata
* * *Melandrya caraboides
* * *Melangyna barbifrons
* * *Melangyna lasiophthalma
* * *Melangyna quadrimaculata
* * *Microdynerus exilis
Miecznik łąkowyConocephalus dorsalis
Miedziopierś metalicznaSomatochlora metallica
Mieniak strużnikApatura ilia
Mieniak tęczowiecApatura iris
Miernik zieleniakGeometra papilionaria
Miesierka łysawaMegachile ligniseca
Miesierka niedopaskaMegachile versicolor
Miesierka wielkaMegachile maritima
* * *Miltogramma germari
Misiówka gołotkaDiaphora mendica
Modraszek amandusPolyommatus amandus
Modraszek bagniczekAgriades optilete
Modraszek iglicznikAricia agestis
Modraszek ikarPolyommatus icarus
Modraszek wieszczekCelastrina argiolus
ModzelatkaTrox sabulosus
MorsznicaTemnostoma meridionale
Morsznica osowataTemnostoma vespiforme
MorsznicaTemnostoma bombylans
Morsznica pszczołowataTemnostoma apiforme
Moszenica mrowiskowaClytra quadripunctata
Mrówka ćmawaFormica polyctena
Mrówka rudnicaFormica rufa
Mrówkolew wydmowyMyrmeleon bore
MszycznikSyrphus torvus
Mucha domowaMusca domestica
Mucha zielonaLucilla sericata
Myszak zmiennyIsomira murina
N 
Nadrach pstrokaczOtiorhynchus singularis
Naliściak pokrzywiakPhyllobius urticae
Naliścica wierzbowaLochmaea capreae
Namiotnik trzmieliniaczekYponomeuta cagnagella
Narożnica zbrojówkaPhalera bucephala
Nartnik dużyGerris lacustris
Nastrosz półpawikSmerinthus ocellata
* * *Neocrepidodera ferruginea
NerkoszNephrotoma appendiculata
Nerkosz jesiennyNephrotoma crocata
Nęczyn czerwonobrzuchySphecodes gibbus
NieczujaCriorhina berberina
Niedziób czerwonyDictyoptera aurora
Niedźwiedziówka jastrzębicaDiacrisia sannio
Niedźwiedziówka kajaArctia caja
NiejawiecCrypticus quisquilius
Nieluba zeberkaThelaira nigripes
NieskorekAthous haemorrhoidalis
Nieskorek czerniecHemicrepidius niger
Nieskorek żółtawyAthous subfuscus
NiestrudekBembidion azurescens
Niestrzęp głogowiecAporia crataegi
Niestylak wąsalArgogorytes mystaceus
NieżłopPipiza accola
Nieżłop nakwietnyPipiza quadrimaculata
Niklik białoplamekSciocoris umbrinus
Nimfa stawowaEnallagma cyathigerum
* * *Nowickia ferox
O 
ObnażaczArge cyanocrocea
Obnażacz wierzbówkaArge ustulata
ObnażaczArge enodis
Obrostka letniaDasypoda hirtipes
Ochotka piórkowaChironomus plumosus
* * *Ochthebius bicolon
* * *Ochthebius marinus
* * *Ocytata pallipes
* * *Ocypus ophthalmicus
Oczobarwica większaErythromma najas
* * *Odacantha melanura
* * *Odontomyia angulata
* * *Odontomyia ornata
Odorek zieleniakPalomena prasina
Ogłodek brzozowiecScolytus ratzeburgii
Ogłodek dębowiecScolytus intricatus
Ogniczek grzebykoczułkiSchizotus pectinicornis
Ogniczek większyPyrochroa coccinea
Ogrodnica niszczylistkaPhyllopertha horticola
Okrajka okrągłoplamkaChilocorus renipustulatus
Okrążel pogońcowiecCryptocheilus notatus
Oleica fioletowaMeloe violaceus
Oleica krówkaMeloe proscarabaeus
Olszanica dwubarwnaEriocampa ovata
OmarlicaSilpha tristis
Omarlica czarnaPhosphuga atrata
OmiękLagria hirta
OmomiłekCantharis nigricans
OmomiłekCantharis figurata
Omomiłek czarnyCantharis nigra
Omomiłek szaryCantharis fusca
Omomiłek wiejskiCantharis rustica
OmomiłekCantharis rufa
OmomiłekSilis ruficollis
OmomiłekCantharis pellucida
OmomiłekCantharis paludosa
* * *Oodes helopioides
Omrzel piaskowyOpatrum sabulosum
* * *Opheltes glaucopterus
Opiętek wąskiAgrilus sulcicollis
Opiętek zielonyAgrilus viridis
Oprzędzik szarySitona gressorius
Opylec białoplamyEpisyron albonotatum
Opylec rudonogiEpisyron rufipes
Orszoł prążkowanyTrichius fasciatus
Osa dachowaVespula germanica
Osa leśnaDolichovespula sylvestris
Osa pospolitaVespula vulgaris
Osadnik egeriaPararge aegeria
Osadnik megeraLasiommata megera
OsiewnikAgriotes lineatus
Osiewnik ciemnyAgriotes obscurus
Osiewnik czarnyEctinus aterrimus
Oskardzik korzeniowyLiophloeus tessulatus
OskrobekCionus thapsus
Oskrobek trędownikowiecCionus tuberculosus
Osmaganek plamekPseudopanthera macularia
Osmyk pszczolinkowiecCerceris rybyensis
Osmyk ryjkowcowiec Cerceris quadrifasciata
Osnuja świerkowaCaphaleia abietis
Ostrokrywka nieparkaOxymirus cursor
Oszynda leszczynowiecApoderus coryli
Otrętwiacz czarnoszczękiOxybelus uniglumis
OtrupekByrrhus fasciatus
OtrupekByrrhus pustulatus
* * *Oulimnius tuberculatus
Owalnica trawowiecSelandria serva
Owełnica lucerniankaSubcoccinella vigintiquatuorpunctata
* * *Oxypselaphus obscurus
Ozdobnik czteroplamekAdelphocoris quadripunctatus
P 
Pachnica próchniczkaOsmoderma eremita
Padliniec pospolityNecrodes littoralis
Palik trędownikowyTenthredo scrophulariae
Pałątka małaLestes virens
Pałątka podobnaLestes dryas
Pałątka pospolitaLestes sponsa
Pałątka zielonaLestes viridis
Pałkowiak plamistyMyrmeleotettix maculatus
* * *Paracymus aeneus
* * *Parasyrphus annulatus
* * *Parhelophilus frutetorum
Pasikonik śpiewającyTettigonia cantans
Pasikonik zielonyTettigonia viridissima
PaśnicaEctophasia oblonga
Paśnica tarczówkowaEctophasia crassipennis
Paśnik goździeniakCamptogramma bilineata
Paśnik komosiakScotopteryx chenopodiata
Paśnik niszczycielPlagionotus detritus
Paśnik oszczepiakRheumaptera hastata
Paśnik pałączastyPlagionotus arcuatus
* * *Patrocloides sputator
Paź królowejPapilio machaon
Pazik brzozowiecThecla betulae
* * *Pedostrangalia revestita
Pędruś czerwonyApion frumentarium
PędźkaDioctria cothurnata
PędźkaDioctria hyalipennis
* * *Phania funesta
* * *Phaonia pallida
* * *Phaonia subventa
* * *Phasia hemiptera
* * *Phasia pusilla
* * *Phylan gibbus
Piaśnica czarnorudaPodalonia hirsuta
Pienik olchowiecAphrophora alni
Pierzchotek pobrzeżnikElaphrus cupreus
Pierzchotek pobrzeżnyElaphrus riparius
PieszekCalathus rotundicollis
Pieszek czarnogłowyCalathus melanocephalus
Pieszek zbożowiecCalathus fuscipes
Piędzik przedzimekOperophtera brumata
Piętnówka lśnicaLacanobia thalassina
PilarzTenthredo zonula
Pilarz polnyTenthredo campestris
Pilarz zielononogiTenthredo mesomela
PilarzTenthredo zonula
PilarzTenthredo notha
PilarzTenthredo vespa
PilarzTenthredo temula
Pilarz dziurawcowyTenthredo amoena
PilarzPachyprotasis rapae
PilarzTenthredo colon
PilarzTenthredo mandibularis
PiórolotekGillmeria pallidactyla
Piórolotek pięciopiórPterophorus pentadactyla
PiórolotekAmblyptilia punctidactyla
Pióronóg zwykłyPlatycnemis pennipes
PiórorógTanyptera atrata
PiszczeńSyritta pipiens
* * *Plagiognathus arbustorum
* * *Plagiognathus chrysanthemi
Plamiec leśniakAbraxas sylvata
Plamiec nabuczakLomaspilis marginata
Plamówka malinówkaThyatira batis
* * *Platydema violaceum
PlugAphodius rufus
PlugAphodius sticticus
Plujka burczałoCalliphora vomitoria
Plujka pospolitaCalliphora vicina
Plusknia jagodziakDolycoris baccarum
Pluskolec grzbietopławekNotonecta glauca
PłaskoryjekPlatyrhinus resinosus
Płoszczyca szaraNepa cinerea
PływakDytiscus dimidiatus
Pływak żółtobrzeżekDytiscus marginalis
Podkrzewin szaryPholidoptera griseoaptera
Podłatczyn krótkoskrzydłyMetrioptera brachyptera
* * *Podops inunctus
Podryj dębowiecAttelabus nitens
Podrzut szaryAgrypnus murinus
Podwijka guniakówkaTiphia femorata
Pokłonnik kamillaLimenitis camilla
PokropkaHalyzia sedecimguttata
Polowiec szachownicaMelanargia galathea
Ponęc krzyżownikSelatosomus cruciatus
Ponęc lśniącySelatosomus aeneus
Ponurnik żałobnyChasmias lugens
Ponurzyca źralicaThalpophila matura
Poproch cetyniakBupalus piniarius
Poproch pylinkowiakEmaturga atomaria
Porobnica drewniarkaAnthophora furcata
Poskrzypka cebulowaLilioceris merdigera
Poskrzypka dwunastokropkowaCrioceris duodecimpunctata
Pospieszek polnyAnchomenus dorsalis
PospieszekPlatynus assimilis
Pościerwka pospolitaThanatophilus sinuatus
Pościerwka przymarszczonaThanatophilus rugosus
Pośnieżek zwyczajnyBoreus westwoodi
Powabnica blondynkaHedychrum rutilans
Powabnica piaskowaHedychrum nobile
Powrózka dwuplamkaLithosia quadra
Powrózka rudoszyjkaAtolmis rubricollis
Pozornik małyTrachys minuta
* * *Prasocuris marginella
Prężec dwupaskowyChrysotoxum bicinctum
Prężec jasnonogiChrysotoxum festivum
Prężec ostrożnyChrysotoxum cautum
Proporzyca marzymłódkaTyria jacobaeae
Próchniaczek czarniawyOcypus olens
PruśnicaSaprinus semistriatus
Przekrasek mróweczkaThanasimus formicarius
Przeniela dwuplamaEpitheca bimaculata
Przepaśnica górskaLeucozona lucorum
Przeplatka cinksiaMelitaea cinxia
Przeplatka diaminaMelitaea diamina
Przestrożnica żółtorożkaAchlya flavicornis
Przestrojnik jurtinaManiola jurtina
Przestrojnik trawnikAphantopus hyperantus
Przetycz wypuklakNiptus hololeucus
Przeziernik olchowiecSynanthedon spheciformis
Przeziernik porzeczkowiecSynanthedon tipuliformis
Przeziernik topolowiecParanthrene tabaniformis
Przypłaszczek granatekPhaenops cyanea
Przyzłotka zmiennobarwnaChrysanthia geniculata
* * *Pseudocistela ceramboides
PseudosmuklikLasioglossum spp.
* * *Psilota anthracina
PszczolinkaAndrena ovatula
Pszczolinka piaskowaAndrena vaga
Pszczolinka pospolitaAndrena flavipes
Pszczolinka wierzbowo-baldaszkowaAndrena rosae
Pszczolinka wiosennaAndrena haemorrhoa
PszczolinkaAndrena nitida
Pszczoła miodnaApis mellifera
Puklica rudnicaAcanthosoma haemorrhoidale
* * *Pyrausta purpuralis
R 
Rabież wielkoszczękCreophilus maxillosus
Rączyca rdzawaTachina fera
RączycaZophomyia temula
RączycaTachina magnicornis
Rdestnica wrotyczówkaGaleruca tanaceti
Rębacz dębowyRhagium sycophanta
Rębacz pniowiecRhagium mordax
Rębacz sosnowiecRhagium inquisitor
* * *Rhabdomiris striatellus
* * *Rhagio tringarius
* * *Rhamphomyia sulcata
* * *Rhinocyllus conicus
* * *Rhyncolus
Rohatyniec nosorożecOryctes nasicornis
Rolnica panewkaXestia c-nigrum
Rolnica tasiemkaNoctua pronuba
Rozpylak topolowyDinoptera collaris
Rusałka admirałVanessa atalanta
Rusałka ceikPolygonia c-album
Rusałka kratkowiecAraschnia levana
Rusałka osetnikVanessa cardui
Rusałka pawikAglais io
Rusałka pokrzywnikAglais urticae
Rusałka wierzbowiecNymphalis polychloros
Rusałka żałobnikNymphalis antiopa
Rynnica olchówkaPlagiosterna aenea
Rynnica topolowaChrysomela populi
Rytel pospolityHylecoetus dermestoides
Rzemlik plamistySaperda scalaris
Rzemlik topolowiecSaperda carcharias
RzęsielnicaDonacia semicuprea
RzęsielnicaDonacia aquatica
RzęsielnicaDonacia cinerea
RzęsielnicaDonacia marginata
RzęsielnicaDonacia impressa
Rzęsielnica grzybieniówkaDonacia crassipes
S 
Sadzanka rumienicaPhragmatobia fuliginosa
SchudaLeptogaster cylindrica
SchylikMordellochroa abdominalis
Schylik przepaskowiecVariimorda villosa
* * *Sehirus luctuosus
Sierpoń żółtyOphion luteus
Siwoszek błękitnyOedipoda coerulescens
Skakun dwuplamekTetrix bipunctata
Skakun fałdowanyTetrix undulata
Skakun szydłówkaTetrix subulata
Skalnik semeleHipparchia semele
Skalnik statilinusHipparchia statilinus
Skoczek uszatyLedra aurita
Skorek pospolityForficula auricularia
SkorobieżekAmara plebeja
Skorobieżek miedziakAmara aenea
SkorobieżekAmara brunnea
SkorobieżekAmara aulica
SkorobieżekAmara consularis
SkoropędekAgonum fuliginosum
Skoropędek sześciokropekAgonum sexpunctatum
SkoropędekAgonum dolens
SkoropędekAgonum viduum
SkoropędekAgonum micans
SkoropędekAgonum gracilipes
SkoropędekAgonum marginatum
Skórnik myszatekDermestes murinus
Skrócinka europejskaMacropis europaea
Skrzypionka błękitekOulema gallaeciana
Skrzypionka zbożowaOulema melanopus
Słonecznica szczeciówkaHeliothis viriplaca
Słonik orzechowiecCurculio nucum
Słonik żołędziowiecCurculio glandium
Słońcówka sówkówkaVilla hottentotta
Smolik sosnowiecPissodes pini
Smolik znaczonyPissodes castaneus
SmuklikHalictus
Smuklik rdzawonogiHalictus rubicundus
Smuklik sześciopasyHalictus sexcinctus
Smukwa kosmataScolia hirta
* * *Sphiximorpha subsessilis
SprężykHypoganus inunctus
Sprężyk sosnowyAmpedus sanguineus
SprężykActenicerus sjaelandicus
SprężykAmpedus balteatus
SprężykDalopius marginatus
SprężykCardiophorus ruficollis
Srogoń napastnikRhynocoris annulatus
* * *Stenodema trispinosa
* * *Stenolophus teutonus
Stępień ślimaczarzCychrus caraboides
* * *Stictopleurus abutilon
* * *Stictopleurus punctatonervosus
Stonka ziemniaczanaLeptinotarsa decemlineata
Strangalia czarnaStenurella nigra
Strangalia czarniawaStenurella melanura
Straszka pospolitaSympecma fusca
Strojnica baldaszkówkaGraphosoma lineatum
Strzępotek ruczajnikCoenonympha pamphilus
StrzyżakLipoptena fortisetosa
Strzyżak sarniLipoptena cervi
Subtelnik poczwarkowiecLymantrichneumon disparis
Sudamek szczawiakLythria cruentaria
SusówkaAltica aenescens
Susówka rdestowaAltica oleracea
SusówkaAltica tamaricis
Swędosz pajęczarzAnoplius viaticus
Szablak krwistySympetrum sanguineum
Szablak szkockiSympetrum danae
Szablak wędrownySympetrum fonscolombii
Szablak żółtySympetrum flaveolum
Szałaśnica jedwabistaSericomyia silentis
Szarek ostowiecCleonis pigra
SzarynkaGalerucella lineola
Szarynka grzybieniówkaGalerucella nympaeae
Szczapówka sosnowaAsemum striatum
SzczeciorożekLoricera pilicornis
Szczerbówka ksieniScoliopteryx libatrix
Szczerklina rośliniarkówkaAmmophila campestris
Szczerklina piaskowaAmmophila sabulosa
Szczotecznica szarawkaCalliteara pudibunda
SzeliniakHylobius transversovittatus
Szeliniak sosnowyHylobius abietis
Szeliniak świerkowyHylobius pinastri
Szerszeń groźnyVespa crabro
Szewnica miętówkaSpilosoma lubricipeda
Szklarka zielonaCordulia aenea
Szrotówek kasztanowcowiaczekCameraria ohridella
Szubarga dziesięciokropkaGonioctena viminalis
Szubarga pięciokropkaGonioctena quinquepunctata
Szykoń Pterostichus melanarius
Szykoń czarnyPterostichus niger
SzykońPterostichus oblongopunctatus
SzykońPterostichus nigrita
SzykońPterostichus rhaeticus
SzykońPterostichus strenuus
SzykońPterostichus vernalis
Ś 
Ścierwica mięsówkaSarcophaga carnaria
ŚcierwicaSarcophaga
ŚcierwiecOiceoptoma thoracicum
Ścieska porobnicówkaCoelioxys rufescens
Ściga dębowaPhymatodes testaceus
Ściga fioletowaCallidium violaceum
Ściga lśniącaTetropium castaneum
ŚlepakChrysops viduatus
Ślepak pospolityChrysops caecutiens
Ślipień trzmielowiecSicus ferrugineus
Świerszcz polnyGryllus campestris
Świetlik świętojańskiLampyris noctiluca
Świętek krzyżaczekPanagaeus cruxmajor
Świętek plamkowanyPanagaeus bipustulatus
Świtezianka błyszczącaCalopteryx splendens
Świtezianka modraCalopteryx virgo
T 
* * *Tachinus rufipes
Tanecznica zaroślowaNeria cibaria
TarczykCassida rubiginosa
Tarczyk łopianowyCassida vibex
Tarczyk mgławyCassida nebulosa
Tarczyk pokrzywowyCassida vittata
Tarczyk zielonyCassida viridis
Tarczyk żółtawyCassida flaveola
Taszczyn pszczeliPhilanthus triangulum
* * *Tephritis bardanae
TerelkaTerellia tussilaginis
Tęcznik marszczonyCalosoma reticulatum
Tęcznik mniejszyCalosoma inquisitor
Tęcznik ziarenkowatyCalosoma investigator
Tężnica małaIschnura pumilio
Tężnica wytwornaIschnura elegans
* * *Therion circumflexum
TopielnicaRanatra linearis
* * *Tritomegas bicolor
Trociniarka czerwicaCossus cossus
* * *Tropidia scita
Trupnica padlinowaCynamya mortuorum
TrzcinówkaAnisosticta novemdecimpunctata
Trzepla zielonaOphiogomphus cecilia
Trzmiel gajowyBombus lucorum
Trzmiel kamiennikBombus lapidarius
Trzmiel leśnyBombus pratorum
Trzmiel ogrodowyBombus hortorum
Trzmiel parkowyBombus hypnorum
Trzmiel rudonogiBombus ruderarius
Trzmiel rudoszaryBombus sylvarum
Trzmiel rudyBombus pascuorum
Trzmiel szaryBombus veteranus
Trzmiel wrzosowiskowyBombus jonellus
Trzmiel ziemnyBombus terrestris
Trzmielec czarnyBombus rupestris
Trzmielec gajowyPsithyrus bohemicus
Trzmielówka leśnaVolucella pellucens
Trzmielówka łąkowaVolucella bombylans
Trzpiennik olbrzymUrocerus gigas
Trzyszcz piaskowyCicindela hybrida
Trzyszcz polnyCicindela campestris
Tutkarz brzozowiecDeporaus betulae
Tutkarz cygarowiecByctiscus betulae
TutkarzLasiorhynchites olivaceus
Tycz cieślaAcanthocinus aedilis
Tyranka szafirokrywkaPlatydracus fulvipes
* * *Tytthaspis sedecimpunctata
U 
* * *Uleiota planata
* * *Uloma culinaris
* * *Uloma rufa
Urazek czteroplamekGlischrochilus quadripunctatus
Urazek kukurydzianyGlischrochilus quadrisignatus
V 
* * *Velia saulii
W 
Wachlarzyn mułowyPtychoptera contaminata
Wachlarzyn przybrzeżnyPtychoptera albimana
Walcownica jagodnicaCylindromyia brassicaria
WalcownicaCylindromyia interrupta
Walgina rdestniakTimandra comae
Warcabnik ślazowiecCarcharodus alceae
Warzywnica kapustnaEurydema oleraceum
Ważka czteroplamaLibellula quadrimaculata
Ważka płaskobrzuchaLibellula depressa
Ważka rudaLibellula fulva
Wąsateczka zawilczaneczkaNemophora degeerella
WąsikCauchas rufimitrella
Wąsik zieloniaczekAdela reaumurella
Wełniak szaryProsternon tessellatum
Widelnica paskowanaPerla marginata
Wiecheć płowyAlosterna tabacicolor
Wiechetka wielbłądkaPtilodon capucina
Wieczernica klonówkaAcronicta aceris
Wieczernica strzałówkaAcronicta psi
Wieczernica szczawiowkaAcronicta rumicis
Wierciel nadmorskiNacerdes melanura
Wierzchołówka obrzeżonaChoerades marginata
Wierzchołówka żółtowłosaLaphria flava
Witalnik naostrzakChiasmia clathrata
Wojsiłka pospolitaPanorpa communis
Wonnica piżmówkaAromia moschata
WójekEmpis opaca
Wójek okazałyEmpis tesselata
WójekEmpis aemula
Wprzeczka zielonaPlagiodera versicolora
Wrzecień wysmukłyBaccha elongata
Wtyk amerykańskiLeptoglossus occidentalis
Wtyk straszykCoreus marginatus
Wycinka nożówkaWatsonalla cultraria
Wygłoba szczawiówkaEuclidia mi
Wygłodek biedronkowatyEndomychus coccineus
WyrówkaCheilosia pubera
Wyrówka jasnostopaCheilosia albitarsis
Wyrówka lśniącaCheilosia variabilis
Wyschlik grzebykorożnyPtilinus pectinicornis
Wyszczerek żwawyNotiophilus biguttatus
WyślepekConops scutellatus
Wyślepek czwórpasyConops quadrifasciatus
Wyślepek żółtonogiConops flavipes
Wznosik FabrycjuszaAnthophila fabriciana
X 
* * *Xanthandrus comtus
* * *Xanthogramma pedissequum
Z 
Zaciosek grzebykoczułkiCtenicera pectinicornis
Zacnik zielonyGnorimus nobilis
Zacnik kropkowanyGnorimus variabilis
Zadomka polnaEctobius lapponicus
ZadziorekGasteruption assectator
Zajadek domowyReduvius personatus
Zakliniec mniejszyPlatycerus caraboides
ZalęszczycaOedemera virescens
Zalęszczyca gruboudaOedemera femorata
ZalęszczycaOedemera croceicollis
ZalęszczycaAnogcodes ustulatus
ZalęszczycaOedemera lurida
ZalęszczycaIschnomera cyanea
Zalotka czerwonawaLeucorrhinia rubicunda
Zalotka spłaszczonaLeucorrhinia caudalis
Zalotka większaLeucorrhinia pectoralis
Zamierek szarawyPtinomorphus imperialis
ZapadkaAphthona nonstriata
ZatrawiecOnthophagus nuchicornis
Zawisak borowiecSphinx pinastri
Zawisak powojowiecAgrius convolvuli
Zażartka jajowataNabis limbatus
Zażartka mrówkowataHimacerus mirmicoides
Zbrojka zielonaOplodontha viridula
ZęboszyjkaDenticollis linearis
Zgarb rogatyCentrotus cornutus
Zgiętwa rozbieżkaParagus pecchiolii
Zgłębiec trzpiennikowiecRhyssa persuasoria
Zgrzypik twardokrywkaLamia textor
ZgrzytnicaAgapanthia intermedia
Zgrzytnica zielonkawowłosaAgapanthia villosoviridescens
Zielenucha kształtnaChloromyia formosa
Zieleńczyk ostrężyniecCallophrys rubi
Zieleńczyk zielonawyChlorophanus viridis
Zielonka ukośnicaPseudoips prasinana
Ziemiórka nakwietnaSciara hemerobioides
Złotawek nieparekChrysochraon dispar
ZłotkaChrysolina polita
ZłotkaChrysolina analis
ZłotkaChrysolina varians
ZłotkaChrysolina sturmi
ZłotkaChrysolina herbacea
ZłotkaChrysolina oricalcia
ZłotkaChrysolina kuesteri
Złotka jasnotowaChrysolina fastuosa
Złotka nadwodnaChrysolina staphylaea
Złotolitka ognistaChrysis ignita
Złotook pospolityChrysopa perla
Zmienik lucernowiecLygus rugulipennis
Zmienik pokrzywiakLygocoris pabulinus
Zmienik ziemniaczakLygus pratensis
ZmiękRhagonycha nigriventris
Zmięk żółtyRhagonycha fulva
ZmiękRhagonycha lutea
Zmorsznik ciemnyLeptura aethiops
Zmorsznik czerwonyStictoleptura rubra
Zmorsznik małyPseudovadonia livida
Zmorsznik paskoczułkiParacorymbia maculicornis
Zmorsznik sześcioplamekAnoplodera sexguttata
Zmrocznik gładyszDeilephila elpenor
ZmróżekStratiomys potamida
Zmróżka złotawaCryptocephalus sericeus
ZmróżkaCryptocephalus moraei
ZmróżkaCryptocephalus decemmaculatus
ZmróżkaCryptocephalus biguttatus
ZmróżkaCryptocephalus ochroleucus
Znamionówka starkaOrgyia antiqua
Zorzynek rzeżuchowiecAnthocharis cardamines
Zrąbień dębowiecChrysobothris affinis
Ź 
ŹdzieblarzCephus snigrinus
Ździeblarz przenicznyCephus pygmaeus
Ż 
Żaczka warzuchówkaPhaedon cochleariae
Żagnica błękitnaAeshna cyanea
Żagnica jesiennaAeshna mixta
Żagnica rudaAeshna isoceles
Żagnica wielkaAeshna grandis
Żagniczka wiosennaBrachytron pratense
Żarlinek kosmopolitaPaederus fuscipes
ŻółtynkaXanthogramma citrofasciatum
Żółwinek zbożowyEurygaster maura
Żółwinek żółwikEurygaster testudinaria
Żuchwień głowaczBroscus cephalotes
Żuk leśnyAnoplotrupes stercorosus
Żuk wiosennyTrypocopris vernalis
Żylenica nadwodnaSialis lutaria
Żyrytwa pluskwowataIlyocoris cimicoides
Żywicówka osowataAnthidiellum strigatum