Wstecz

Wstecz ][ Katalog ][ Dalej ]

Rohatyniec nosorożec - Oryctes nasicornis (Linnaeus, 1758)

Rząd: chrząszcze - Coleoptera
Rodzina: żukowate - Scarabaeidae

Rębacz sosnowiec
Morfologia: Samce mogą osiągać do 40 mm długości; samice są mniejsze. Ma ciało walcowate, błyszczące, kasztanowobrązowe lub czarno brązowe; spód ciała i nogi pokryte długimi rudymi włoskami. Samiec ma na głowie mocny, wygięty ku tyłowi wyrostek („róg”). Na tylnej części jego przedplecza jest duży występ z trójzębną krawędzią, przed którym znajduje się nieckowate zagłębienie. Samica ma na głowie poprzeczny kil lub guzek i płytkie wgniecenie w przedniej części przedplecza. Rohatyniec nosorożec należy do największych europejskich chrząszczy.

Biologia: Samica składa owalne, żółtawe jaja, wielkości do 5 mm, do próchniejących pniaków, starych drzew liściastych i obumarłych korzeni lub do kompostów, inspektów lub starych trocin. Larwa przechodzi przez trzy stadia larwalne i jest to największa larwa wśród chrząszczy występujących w Europie. Dorosła larwa ostatniego stadium osiąga długość do 12 cm; jest brudnobiała, zwinięta w kształt litery C (typowy pędrak), o mocno zesklerotyzowanej, ciemnej głowie. Rozwój larwy trwa 3-5 lat. Larwa trzeciego stadium przepoczwarza się w komorze, ulepionej z gliny, sproszkowanego drewna lub trocin i wzmocnionej specjalną wydzieliną. Komora jest wielkości jaja kurzego lub kaczego. Chrząszcz po wylęgnięciu pozostaje w niej na zimowanie, aż do późnej wiosny.

Występowanie: Występuje na nizinach i ciepłych pogórzach, gdzie zamieszkuje lasostepy i rzadkie, prześwietlone lasy liściaste, przede wszystkim dębowe. Obecnie najczęściej spotykany jest w dużych tartakach, gdzie zgromadzone są wieloletnie stosy trocin i zdartej kory. Spotykany jest stosunkowo rzadko, ponieważ prowadzi zmierzchowo - nocny tryb życia i jego aktywność wzrasta dopiero po zachodzie słońca.

Czerwona lista owadów; NT - bliski zagrożenia


Kołobrzeg: ul. Przesmyk (VI.2017)
gm. Ustronie M.: Sianożęty (VII.2015)