Wstecz

Wstecz ][ Katalog ][ Dalej ]

Strzępotek ruczajnik - Coenonympha pamphilus (L.)

Rząd: motyle - Lepidoptera
Rodzina: rusałkowate - Nymphalidae

Strzępotek ruczajnik
Morfologia: Rozpiętość skrzydeł wynosi 30-36 mm. Tło u obu płci jest jasnopomarańczowe do miodowego. U samca przy wierzchołku przedniego skrzydła znajduje się dobrze widoczna ciemna plamka. U samicy na górnym skrzydle przy wierzchołku plamka jest mniej wyraźna. Ponadto brzegi obu par skrzydeł są obwiedzione na brunatno, przy czym u samca to obwódka jest wyraźniejsza. Tło skrzydeł przednich od spodu takie samo jak wierzchu. U obu płci czarne oczko z białą źrenicą w białej obwódce.

Biologia: Motyle dorosłe latają w dzień nisko nad ziemią, zarówno przy ładnej jak i brzydkiej pogodzie. Lot motyla jest powolny i spokojny. Motyl bardzo często odpoczywa, siadając na ziemi lub liściach roślin. Dorosłe motyle wylęgają się w połowie maja. Samica składa jaja po jednym na źdźbłach traw. Motyle dorosłe drugiego pokolenia pojawiają się pod koniec lipca i można je spotkać aż do końca września. Gąsienice drugiego pokolenia żerują aż do pierwszych chłodów, przy czym linieją kilkakrotnie a następnie larwy udają się na zimowanie, które następuje w warstwie przyziemnej roślinności lub w ściółce.

Występowanie: Występuje zarówno na polach i ugorach, jak też na polanach śródleśnych i skrajach lasów oraz na wilgotnych łąkach.


Kołobrzeg: Łąki nad Parsętą k/Zieleniewa.
gm. Kołobrzeg: Łąki pomiędzy Grzybowem i Dźwirzynem; łąki nad Parsętą k/Zieleniewa