Wstecz

Wstecz ][ Katalog ][ Dalej ]

Barczatka napójka - Euthrix potatoria (L.1758)

Rząd: motyle - Lepidoptera
Rodzina: mrocznicowate - Erebidae

Barczatka napójka
Barczatka napójka
[ Napójka łąkowa syn. Philudoria potatoria ]
Morfologia: Rozpiętość skrzydeł: samce 46-54 mm, samice 56-70 mm. Brzeg skrzydeł lekko falisty. Ubarwienie skrzydeł samca żółto-pomarańczowe do brunatnego, można go rozpoznać po dużych grzebykowatych czułkach i ciemniejszej barwie skrzydeł. Ubarwienie skrzydeł samicy jasnożółte do żółtobrunatnego, znacznie większa od samca i z grubym odwłokiem. Charakterystyczne dla tego motyla są dwie białe plamki w ciemnej obwódce na górnej stronie przednich skrzydeł. Na zewnętrznej części tylnego skrzydła znajduje się przyciemnienie.

Biologia: Lata od końca czerwca do połowy sierpnia. Rośliną pokarmową gąsienicy są: turzyce, trzcina, pałka wodna. Larwy żerują od września do czerwca z przerwą na sen zimowy. Wiosną, dorosłe gąsienice budują nisko nad ziemią przyczepione do źdźbeł traw lub pni drzew białawe oprzędy, w których zamieniają się w poczwarki.
Gąsienice tego gatunku piją stosunkowo duże ilości wody w postaci kropel rosy i deszczu, zbierających się na liściach rośliny pokarmowej. Stąd jej nazwa - napójka.

Występowanie: Niepospolity motyl nocny. Gatunek preferuje podmokłe okolice w pobliżu jezior, rzek i w środowiskach torfiastych.


Kołobrzeg: Ekopark Wschodni, Dolina Stramniczki
gm. Kołobrzeg: Stawy Niekanin - Obroty