Wstecz

Wstecz ][ Katalog ][ Dalej ]

Lotnica zyska - Aglia tau (Linnaeus, 1758)

Rząd: motyle - Lepidoptera
Rodzina: pawicowate - Saturniidae

Lotnica zyska
Lotnica zyska
Morfologia: Długość ciała 27-42 mm. Rozpiętość skrzydeł: samica 58-85 mm, samiec 50-65 mm. Gąsienice do 50 mm. Wierzchnia strona skrzydeł żółta. Na każdym skrzydle granatowa, czarno obwiedziona plama z białym wypełnieniem w kształcie greckiej litery tau. Wzdłuż zewnętrznych krawędzi skrzydeł przebiega czarna smuga, która może przechodzić w całkowite zaczernienie brzegów skrzydeł. Czułki u samców pierzaste. Młoda gąsienica biała z pięcioma białoczerwonymi, widełkowato zakończonymi wyrostkami. Gąsienica z wiekiem zmienia ubarwienie na zielone, a najpóźniej po czwartym linieniu traci wyrostki.

Biologia: Czas lotu: od połowy kwietnia do początku czerwca. Samce w ciągu dnia aktywnie poszukują szybkim, zygzakowatym lotem partnerek i bardzo rzadko wtedy odpoczywają. Samice latają o zmierzchu. Gąsienice żerują od maja do lipca na bukach, grabach, lipach oraz dębach, zwykle wysoko w koronach drzew; także na wiciokrzewach. Przepoczwarzenie odbywa się na ziemi, pośród opadłych liści. Zimuje poczwarka. Imagines nie pobierają pokarmu.

Występowanie: Spotkać ją można na terenie całego kraju w lasach liściastych, zwłaszcza w ciepłych buczynach. Na północy kraju rzadka.


gm. Ustronie M.: Kołobrzeski Las (6.05.2018)