Wstecz

Wstecz ][ Katalog ][ Dalej ]

Rytel pospolity - Hylecoetus dermestoides (Linnaeus, 1761)

Rząd: chrząszcze - Coleoptera
Rodzina: drwionkowate - Lymexylidae

Rytel pospolity
Morfologia: Długość ciała 6-18 mm. Występuje dymorfizm płciowy: samiec ma większe, baldaszkowate czułki, które pełnią rolę narządu powonienia. Samica: głowa i tułów brązowe, pokrywy brunatnożółte . Samiec: głowa i tułów czarne, rzadziej brązowe, pokrywy żółte, brunatne, lub czarne; możliwe różne wariacje tych barw. Czułki u obu płci piłkowane, a przedplecze o większej długości, niż szerokości.

Biologia: Na ogół generacja jednoroczna, w drewnie o małej wilgotności może być przedłużona do dwu lub trzech lat. Larwy drążą chodniki do głębokości około 25 cm. Chodniki w drewnie nie rozgałęziają się, są puste wewnątrz, ponieważ larwy usuwają mączkę drzewną na zewnątrz. Larwy odżywiają się nie drewnem, lecz rozwijającymi się na ściankach chodnika grzybem Endomyces hylecoeti. Wiosną larwa przepoczwarcza się w poszerzonym chodniku w pobliżu otworu wejściowego do drewna. Imagines ukazują się w maju-czerwcu; żyją kilka dni. Samica składa jaja w szpary kory.

Występowanie: W Polsce chrząszcz pospolity, występujący od Bałtyku aż po Tatry. Zamieszkuje lasy wszelkich typów.

Uwaga: Jest groźnym szkodnikiem ściętego drewna, zarówno drzew iglastych, jak i liściastych. Opada zarówno świeżo ścięte drzewa, jak ich pniaki na zacienionych stanowiskach.


gm. Ustronie M.: Kołobrzeski Las