Wstecz

Wstecz ][ Katalog ][ Dalej ]

Trupnica padlinowa - Cynamya mortuorum (Linnaeus, 1761)

Rząd: muchówki - Diptera
Rodzina: plujkowate - Calliphoridae

Trupnica padlinowa
Morfologia: Duża, opalizująco niebieskozielona plujka. Wymiary: długość 8-18 mm, rozpiętość skrzydeł do 26 mm. Odwłok pokryty szczecinami, zwężający się ku tyłowi. Skrzydła przezroczyste.

Biologia: Czas lotu: kwiecień - październik. Larwy żerują na padlinie. Mogą to być truchła myszy, kretów, jeży, ale i większych zwierząt. Jeśli padliny akurat brak, samica składa jaja w ekskrementy, lub na owocnikach sromotnika bezwstydnego. Larwy wylęgają się z jaj w 24-48 godzin po ich złożeniu. Przechodzą trzy stadia, a każde z nich kończy się wylinką. W pierwszym stadium larwa osiąga od 1,87 do 2,13 mm, w drugim 2,74 do 3,75 mm, zaś w trzecim osiąga od 13,12 do 14 mm. Rozwój larw może trwać od 4 do 21 dni. Następnie, larwa w ciągu 3 do 14 dni przepoczwarcza się. Dorosła mucha pojawia się po 3-20 dniach. Czas rozwoju zależy od warunków w jakich rozwijają się larwy, głównie od temperatury otoczenia. Dorosłe odżywiają się nektarem i pyłkiem.

Występowanie: Łąki, skraje lasów i leśne polany, cmentarze. Niezbyt pospolita.

Uwaga: Biologia gatunku została gruntownie poznana w związku z tym, że mucha ta wykorzystywana jest, podobnie jak inne plujkowate, w medycynie sądowej.


Kołobrzeg: Mirocice