Wstecz

Wstecz ][ Katalog ][ Dalej ]

Chrabąszcz majowy - Melolontha melolontha (Fabr.)

Rząd: chrząszcze - Coleoptera
Rodzina: żukowate - Scarabaeidae

Chrabąszcz majowy
Morfologia: Chrząszcz długości 20-31 mm. Ciemię, przedplecze i tarczka czarne, pokrywy jasnobrunatne, nogi jasno czerwonobrunatne. Larwy oligopodialne (3 pary nóg tułowiowych), białe, grube, charakterystycznie zgięte w podkowę nazywane pędrakami. Poczwarka wolna.

Biologia: Pojawia się w maju i czerwcu na polach, w lasach i zagajnikach, prowadzi wieczorny tryb życia, przylatuje do światła. Chrabąszcz żywi się liśćmi różnych drzew liściastych (drzewa owocowe, wierzby, brzozy, buki, dęby i inne). Samica składa jaja pod ziemią, w pobliżu drzew, w wydrążonym przez siebie korytarzu na głębokości 10-15 cm, po 15-20 jaj w złożu. Samice zamierają w czerwcu, po złożeniu około 80 jaj. Po 3 tygodniach wylęgają się larwy. Początkowo larwy żywią się głównie butwiejącymi resztkami roślinnymi i korzeniami, dopiero w ostatnim stadium L3 (trzecia wylinka) podgryzają żywe rośliny. Żerują na korzeniach roślin i młodych drzew. Przepoczwarczają się, a w październiku wylęgają się dorosłe chrząszcze. Dorosłe chrząszcze oraz pędraki zimują w glebie na głębokości 1 metra. Ich rozwój trwa 3 lata.

Występowanie: Pospolity.

Uwaga: Zarówno larwy (pędraki), jak i postacie dorosłe są szkodnikami upraw polowych, leśnych i ogrodowych. Szczególnie szkodliwy na gruntach zalesianych i w szkółkach leśnych. Najmniej szkodliwe są larwy w pierwszym i drugim stadium L1 i L2 (pierwsza i druga wylinka).

Literatura:
- Klucze do oznaczania owadów Polski, część XIX, zeszyt 28b


Kołobrzeg: Pospolity
gm. Gościno: Lasy Nadl. Gościno