Wstecz

Wstecz ][ Katalog ][ Dalej ]

Drwalnik okrętowiec - Lymexylon navale (Linnaeus, 1758)

Rząd: chrząszcze - Coleoptera
Rodzina: drwionkowate - Lymexylidae

Drwalnik okrętowiec
Drwalnik okrętowiec
[ Drwionek okrętowiec ]
Morfologia: Długość ciała 7-13 mm. Ciało wydłużone, na pokrywach skrzydeł posiada delikatne żeberka. Górna powierzchnia ciała drobno owłosiona. Czułki ma dość długie i nitkowate. Barwa ciała brunatna, przedplecze żółtawe.

Biologia: Cykl rozwojowy co najmniej jednoroczny. W pniach i grubych gałęziach dębu larwy drażą chodniki do głębokości 30 cm, niekiedy głębiej. Chodniki zapełnione są ubitą mączką drzewną, która nie jest wyrzucana na zewnątrz, dlatego trudne jest odkrycie tego szkodnika. Przepoczwarczenie odbywa się na wiosnę w pobliżu powierzchni drewna. Postacie dojrzałe ukazują się w czerwcu do lipca. Rójka następuje w dni słoneczne, zwykle w godzinach popołudniowych. Chrząszcze są bardzo lotne, przy czym samce często wznoszą się w korony drzew, natomiast samice fruwają na niewielkiej wysokości koło pni lub leżących kłód. Samice składają jaja w szczeliny twardego drewna oraz w chodniki wyjściowe innych chrząszczy. Postacie dojrzałe żyją krótko i w ciągu życia prawdopodobnie nie pobierają pokarmu.

Występowanie: W Polsce występuje na całym obszarze w starych dąbrowach, lecz pospolity bywa tylko lokalnie. Gatunek ten, w ubiegłych stuleciach wyrządzał duże szkody w drewnie dębowym na składowiskach, należących do warsztatów budowy statków. Obecnie jest na ogół rzadko spotykany. Zasiedla głównie lasy o charakterze pierwotnym z przestojami starych dębów.


Kołobrzeg: Kołobrzeski Las (Ekopark Wschodni)
gm. Ustronie M.: Kołobrzeski Las