Wstecz

Wstecz ][ Katalog ][ Dalej ]

Dzier truskawek - Anisodactylus binotatus (Fabricius, 1787)

Rząd: chrząszcze - Coleoptera
Rodzina: biegaczowate - Carabidae

Dzier truskawek
Morfologia: Długość ciała 9,2 - 12,8 mm. Strona górna czarna, u samców z lekkim połyskiem; niekiedy całe nogi lub golenie i stopy jasne, żółtobrunatne. Głowa umiarkowanej wielkości, węższa od przedplecza, na ciemieniu rozmyta czerwona plama, często wzdłuż linii środkowej rozdzielona na dwie mniejsze. Przedplecze poprzeczne, boki łukowate aż do tylnych naroży, te zakończone ostrym ząbkiem. Pokrywy ponad 1,6× tak długie jak razem szerokie, łuki barkowe zaokrąglone, bez ząbków humeralnych w miejscu połączenia listwy bazalnej z krawędziami boczymi; rzędy dobrze zaznaczone, nie punktowane; międzyrzędy lekko wypukłe, w trzecim na skłonie obecny chetopor dorsalny, w siódmym zwykle 2 - 4 chetopory preapikalne. Nogi dość krótkie, niezbyt masywne.

Biologia: Czas lotu: marzec - październik. Cykl życiowy typu wiosennego, to znaczy, że rójka odbywa się na przełomie maja i czerwca, a jesienią pojawiają się osobniki nowego pokolenia. Zimują imago i larwy. Żywi się bezkręgowcami oraz pokarmem roślinnym.

Występowanie: Spotykany często na łąkach lub w pobliżu zbiorników wody i cieków, ale również na polach uprawnych, rzadko w lasach. W Polsce najczęściej spotykany przedstawiciel rodzaju.

Literatura:
- Mapa Bioróżnorodności. Krajowa Sieć Informacji o Bioróżnorodności, http://baza.biomap.pl


Kołobrzeg: Kołobrzeg (M. Stachowiak, 21.VI.2006); Solne Bagno (Ł. Łazarski, 30.V.2010); Ekopark Wschodni (plaża, 17.05.2020)