Wstecz

Siedliska przyrodnicze wymagające ochrony

1310 Śródlądowe błotniste solniska z solirodkiem


Słone błota z solirodem na naturalnych, śródlądowych stanowiskach to obszary zasilane przez słone wody podziemne. Płaty siedliska rozwijają się w bezpośrednim sąsiedztwie źródła zasolonej wody, na najbardziej podmokłym i najsilniej zasolonym podłożu, z okresowo stagnującą wodą. zasolenie gleby może przekraczać 40 DS/m, co odpowiada glebom ekstremalnie słonym. Fitocenozy porastające słone błota mają charakter inicjalny i są zazwyczaj bardzo ubogie florystycznie.
W Polsce naturalne, błotniste solniska z solirodem zielnym znane są obecnie tylko z dwóch stanowisk w północno-zachodniej części kraju: ze stanowiska na wschodnim brzegu Parsęty, między Kołobrzegiem a Budzistowem oraz ze stanowiska na Wyspie Chrząszczewskiej, na polderze w południowo-wschodniej części wyspy (Ćwikliński 1977, Bosiacka, Stachowiak 2007, Bosiacka, Podlasiński, Pieńkowski 2011). Znane historyczne siedliska tego typu (Słonawy, Kołobrzeg/Wyspa Solna, okolice Łęczycy) uległy zniszczeniu na skutek melioracji, wyczerpywania się naturalnych zasobów słonych wód i braku właściwych form ochrony.

Na najsilniej zasolonym podłożu płaty z solirodem mają zwykle charakter agregacyjny. W miarę spadku zasolenia gatunkowi charakterystycznemu mogą towarzyszyć gatunki wnikające (zwykle nielicznie) z sąsiadujących fitocenoz inicjalnych muraw z mannicą odstającą i muchotrzewem solniskowym lub słonych łąk i szuwarów. Do gatunków spotykanych w płatach siedliska należą:
- pionierskie halofity obligatoryjne: soliród zielny (dominant, gatunek charakterystyczny), muchotrzew solniskowy, łoboda oszczepowata w odmianie solniskowej i mannica nadmorska;
- inne halofity obligatoryjne: aster solny, mlecznik nadmorski, świbka morska, sit Gerarda, babka nadmorska;
- halofity fakultatywne: mannica odstająca, sitowiec nadmorski, babka Wintera. Spośród gatunków indyferentnych i glikofitów spotkać można: mietlicę rozłogową i trzcinę pospolitą o znacznie osłabionej żywotności.


Astry solne na solnisku na W od ul. B.Krzywoustego w Kołobrzegu