Wstecz

Wstecz ][ Katalog ][ Dalej ]


Skrzydlik prątnikowy - Fissidens bryoides (Hedw.)
Rodzina: skrzydlikowate - Fissidentaceae


Skrzydlik prątnikowy
Opis: Mech ortotropowy. Darnie małe, luźne, rzadko skupione. Łodyżki o wys. do 5 mm, nierozgałęzione. Liście o dł. do 2 mm, eliptyczno-lancetowate, sprawiające wrażenie ustawionych na łodydze w dwóch rzędach, na brzegu nieząbkowane, obrzeżone silnie wydłużonymi komórkami hialinowymi, na szczycie zwężone w krótki kończyk. W dolnej połowie liścia na blaszkę właściwą (tworzącą cały liść) nałożone jest jeszcze tzw. skrzydełko. Jest to druga, mniejsza blaszka liściowa. Żebro dochodzi do szczytu liścia lub wychodzi w kształcie krótkiego kolca. Puszki występują często, są proste, podłużnie jajowate, wyniesione na czerwonawej secie o dł. 5-12 mm. Seta wyrasta z apikalnej części łodyżki.

Występowanie: Rośnie na gołej glebie, na brzegach cienistych wąwozów, potoków i dróg leśnych. Gatunek w kraju szeroko rozpowszechniony.

Uwaga: Możliwe pomyłki: na terenach leśnych nie można go pomylić z innymi gatunkami. Kolejny - skrzydlik cisolistny jest 8-10 razy większy od skrzydlika prątnikowego. Oprócz różnicy w wielkości roślin s.cisolistny ma ostro karbowane liście bez obrzeżenia z wydłużonych komórek. Komórki na brzegu liści są krótkie, niemal sześcioboczne, jaśniejsze.

Literatura:
- Vítězslav Plášek - "Mszaki w lasach. Przewodnik terenowy dla leśników i taksatorów"


gm. Ustronie M: Kołobrzeski Las na skarpach i koleinach dróg leśnych