Wstecz

Wstecz ][ Katalog ][ Dalej ]


Pieprznik jadalny - Cantharellus cibarius Fr.
Rodzina: pieprznikowate - Cantharellaceae


Pieprznik jadalny
Owocnik: kapelusz średnicy 1-6(10) cm, od bladożółtego do pomarańczowego, lejkowaty. Powierzchnia gładka, sucha, za młodu oszroniona, u starszych okazów czasem falisto powyginana na brzegu. Listewki zabarwione jak kapelusz, rozwidlone, u dołu z poprzecznymi połączeniami, zbiegające, grube. Trzon zwykle nieco jaśniejszy od kapelusza lub tej samej barwy, w górze rozszerzony, pełny. Miąższ zwarty, białawy, nigdy nie jest porażony przez czerwie. Smak łagodny, u starszych okazów przypominający pieprz, zapach przyjemny. Zarodniki o wymiarach 7-11 x 4-6,5 µm, krótko eliptyczne, gładkie, bezbarwne. Wysyp białawy lub żółtawy.

Występowanie: VI-X(XI); w lasach liściastych, lecz przeważnie w iglastych, zwłaszcza pod świerkami, sosnami, bukami; częsty, miejscami rosnący masowo, jednak w ostatnich dziesięcioleciach zmniejsza się jego liczebność.

Wartość: jadalny; smaczny, bardzo znany grzyb spożywczy; czężkostrawny; nie bardzo się nadaje do suszenia i zamrażania; dopuszczony do obrotu handlowego.

Uwaga: gatunek jest bardzo zmienny i podzielono go na różne odmiany, np. odmiana zupełnie blada (var. pallens) i odmiana z liliowo łuskowanym kapeluszem (var. amathysteus).

Literatura:
- Barbara Gumińska, Władysław Wojewoda - "Grzyby i ich oznaczanie"
- Ewald Gerhardt - "Grzyby. Wielki ilustrowany przewodnik"


gm. Ustronie M.: Kołobrzeski Las