Wstecz

Wstecz ][ Katalog ][ Dalej ]


Pieniążek dębowy - Gymnopus dryophilus (Bull.) Murrill
Rodzina: twardzioszkowate - Marasmiaceae


Pieniążek dębowy
Pieniążek dębowy
[ Łysostopek pospolity ] [ syn. Collybia dryophila ]
Owocnik: kapelusz średnicy 2-6 cm, higrofaniczny: barwy od bladokremowej (suchy) do brązowoczerwonawej (wilgotny). Powierzchnia gładka, matowa, brzeg w wilgotnym kapeluszu lekko prążkowany. Blaszki kremowe, wąskie, gęsto ustawione, przy trzonie zaokrąglone lub ząbkiem wykrojone. Trzon czerwonobrunatny, cienki, wielkości 3-7 x 0,3-0,9 cm, elastyczny, na powierzchni gładki, wewnątrz rurkowaty. Podstawa opleciona nitkami grzybni. Podczas zbierania często wyciąga się przyczepione delikatne sznury grzybni, białe do żółtawych. Miąższ białawy, wodnisty, niezmienny, o smaku łagodnym i delikatnym, przyjemnym zapachu, które przypomina świeżo piłowane drewno. Zarodniki o wymiarach 5-6 x 2-3 µm, elipsoidalne, gładkie. Wysyp biały.

Występowanie: pospolity, wyrastający pojedynczo (nie w kępach), od wiosny do jesieni we wszystkich lasach, w parkach i ogrodach.

Wartość: jadalny, w Polsce na ogół nie zbierany, nadaje się jako grzyb domieszkowy, trzony się usuwa.

Uwaga: jeden z najpospolitszych grzybów. Ze względu na jego zmienność gatunek podzielono na kilka odmian. Między blaszkami przebywają chrząszcze z rodziny kusakowatych, które z łatwością można wytrząsnąć.

Gatunki podobne: pieniążek kępkowy - C. acervata (Fr.) P. Karst. o ciemniej zabarwionym kapeluszu; wyrasta w kępach. Podobny kształt, lecz kapelusz i trzon barwy białej oraz bardzo gęsto ustawione blaszki ma pieniążek plamisty.

Literatura:
- Barbara Gumińska, Władysław Wojewoda - "Grzyby i ich oznaczanie".
- Ewald Gerhardt - "Grzyby. Wielki ilustrowany przewodnik"


gm. Ustronie M.: Kołobrzeski Las
gm. Dygowo: Torfowisko Stramniczka (Sotek, Stasińska [bibl.32])
gm. Gościno: Gościno: za działkami