Wstecz

Wstecz ][ Katalog ][ Dalej ]


Wstężyk gajowy - Cepaea nemoralis
Gromada: ślimaki - Gastropoda


Wstężyk gajowy
Jeden z najpospolitszych ślimaków w Polsce. Jego muszla osiąga przeciętnie 20-25 mm średnicy, wykazując wyjątkową zmienność ubarwienia. Opisano dotąd kilkadziesiąt form barwnych. Spotkamy formy: jednolicie żółte w różnych odcieniach, jednolicie różowe w różnych odcieniach, żółte z "grubymi" pasami, różowe z "grubymi" pasami, formy żółte i beżowe z licznymi cienkimi pasami, formy brązowe i kasztanowo-wiśniowe.
Badania zoologów udowadniają, że zmienność kolorów i deseni na powierzchni muszli uzależniona jest od środowiska życia mięczaka. Brązowawe muszle bez wzorów typowe są dla wstężyków bytujących w lasach zrzucających liście, pośród których mogą się ukryć przed drapieżnikami.
Ślimaki z jednym pasem na żółtawej muszli żyją najczęściej w wysokich trawach.
Żółte, pozbawione pasów ślimaki żyją w niskiej darni.
Muszle gęsto pokryte pasami typowe są dla gatunków żyjących w lasach bukowych. W tej grupie zauważa się największe mutacje deseni uzależnione od rodzaju ściółki oraz stopnia jej wilgotności.

Wstęzyki zajmują ważne miejsce w łańcuchu pokarmowym zwierząt, które na nie polują. Należą do nich: jeże, borsuki, lisy, dziki, drapieżne chrząszcze, ale przede wszystkim - ptaki: kosy, drozdy, kwiczoły i paszkoty.


Kołobrzeg:Ekopark Wschodni