Wstecz

Wstecz ][ Katalog ][ Dalej ]


Wymyk szarawy - Arctosa cinerea (Fabricius, 1777)
Gromada: pajęczaki - Arachnida


Tygrzyk paskowany
Morfologia: Długość ciała: samce 12-14 mm, samice 14-17 mm. Ubarwione są niepozornie, w biało-szare cętki i prążki - ubarwienie samców jest bardziej kontrastowe.

Biologia: Poluje przeważnie na nadwodne owady i inne bezkręgowce; Dzięki dużym rozmiarom i waleczności jest w stanie pokonać nawet duże drapieżne chrząszcze z rodziny biegaczowatych - trzyszcze, zamieszkujące podobne biotopy. Dzięki maskującemu ubarwieniu wymyki szarawe są bardzo trudne do zauważenia w naturalnym środowisku - nadwodnych żwirowiskach i na plażach. Zwykle posiadają wiele kryjówek, co dodatkowo utrudnia wykrycie ich obecności. W lecie zwykle przesiadują w wyłożonych oprzędem norkach na brzegach wód.
Wymyki szarawe są aktywne od marca do listopada. Młode wykluwają się od sierpnia do października i przez pierwsze kilka tygodni pozostają pod opieką matki. Przed zimą rozchodzą się. Wymyki zimują w odległości kilkunastu metrów od brzegów zbiorników wodnych.

Występowanie: Występuje na terenie całego kraju. Żyje w wilgotnym piasku i wśród kamieni na brzegach wód słodkich i mórz.

Czerwona lista bezkręgowców; kategoria VU - narażony


Kołobrzeg: Zatoka falochronu (pomiędzy Fortem Kleista a zachodnim falochronem portu) (25.07.2021)
gm. Ustronie M.: Sianożęty: u podnóża buczyny na klifie, na piasku plażowym (29.09.2016)