Wstecz

[ Wstecz ][ Katalog ][ Dalej ]


Lejkowiec labiryntowy - Agelena labyrinthica (C. L. Koch, 1837)
Gromada: pajęczaki - Arachnida


Lejkowiec labiryntowy
Lejkowiec labiryntowy
Morfologia: Samce mierzą 8-12 mm długości, samice - 10-14 mm. Odnóża ma jasno brązowe z licznymi czarnymi plamkami. Karapaks ma jasno brązowy z odcieniem czerwieni, wzdłuż karapaksu biegną dwa ciemnobrązowe pasy, zwężające się przy oczach. Odwłok ma podłużny zwężający się ku tyłowi. Wzdłuż odwłoka biegną dwa czarne pasy, poprzecinane białymi pręgami.

Biologia: Bardzo ruchliwy i ciekawy pająk. Błyskawicznie obezwładnia każdego owada, który wpadnie w jego lejkowatą sieć uderzając o nici pułapkowe lub po prostu nieopatrznie lądując na płaszczyźnie łownej. Również szybko potrafi uciec drugą stroną w razie zagrożenia. W ciągu roku dojrzewa jedno pokolenie tych pająków. Dojrzałość płciową osiągają w sierpniu a na początku września w rurkach mieszkalnych pojawiają się dość duże kokony. Pająk ten tworzy bardzo piękne sieci, które przechodzą w widowiskowe gniazda. Sieć ma kształt bardzo rozłożystego leja, zakończonego rurką mieszkalną gdzie lejkowiec czeka na swe ofiary. Gniazdo ma zwykle dwa wejścia, tzn. lejek jest także otwarty u dołu, co umożliwia ucieczkę pająkowi w razie zagrożenia.

Występowanie: Można go spotkać w zaroślach, na łąkach, głównie na murawach kserotermicznych itp., wszędzie tam gdzie będzie mógł zbudować swoją sieć. Pospolity.


gm. Kołobrzeg: Torfowisko Wysokie Dźwirzyno