Wstecz

Informacje, przedruki prasowe



GK24.pl Serwis Głosu Koszalińskiego
13 września 2013 r.

Uwaga! Groźna krzyżówka wilka z psem w lasach pod Gościnem

Prawdopodobnie w lasach pod Gościnem jedna z żyjących tu wilczyc ma młode, które mogą być hybrydami - krzyżówką wilka z psem.

Obserwacją populacji wilka m.in. w lasach pod Gościnem zajmuje się Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Szczecinie, a dokładnie jej terenowy wydział w Złocieńcu. To jego inspektorzy ustalili, że na tym terenie doszło do niecodziennego i dotąd niespotykanego zjawiska, kiedy to jeden areał zamieszkują wilki i bezpańskie psy. Te dwa gatunki nie wchodzą sobie zwykle w drogę.

- W tej okolicy stało się inaczej i mamy podejrzenia, że siedem młodych osobników może być hybrydami - mówi Agata Suchta, rzecznik prasowy RDOS w Szczecinie. - Musimy to jak najszybciej sprawdzić, potwierdzić lub wykluczyć pojawienie się krzyżówki wilka z psem.

A to byłoby groźne dla samego gatunku wilka, który jest pod ochroną. Hybryda mogłaby w konsekwencji doprowadzić do wyparcia wilka z terenów jego występowania. Krzyżówka stwarza też zagrożenie dla człowieka..

Nie boi się ludzi. Wilk z natury unika człowieka, hybryda już nie. Jest jeszcze jeden problem. Obecne przepisy jasno mówią o ochronie wilka, którego odstrzał jest zabroniony pod groźbą kary pozbawienia wolności. Myśliwy może zabić błąkającego się po lesie psa, który w myśl przepisów nie jest zwierzęciem gospodarczym i za jego odstrzał potencjalnemu właścicielowi nie należy się odszkodowanie. Ale o hybrydach w przepisach nie ma słowa.

- Musimy przeprowadzić badania genetyczne, które wykonamy jeszcze w tym roku - dodaje Agata Suchta. - Jak tylko spadnie pierwszy śnieg, zbierzemy materiał do badań, m.in.: tropy i odchody. I pozostanie czekać na wyniki i monitorować watahę.

W regionie, w okolicy Białogardu, pojawiły się też hybrydy jelenia sika z jeleniem szlachetnym. I o ile w tym przypadku nie można mówić o jakimkolwiek zagrożeniu dla człowieka, o tyle dla populacji jelenia szlachetnego - tak. Krzyżówka jest mniejsza i do tego ma mniejsze poroże.

Autor: Inga Domurat

http://www.e-kg.pl
11 kwietnia 2014 r.

Hybrydy wilka i psa zostały uśpione

We wrześniu ubiegłego roku głośno było o hybrydach wilka i psa żyjących w podgościńskich lasach. Sprawa wyszła w trakcie liczenia wilków na terenie Nadleśnictwa Gościno. Istnienie hybryd potwierdziło badanie pobranego ze śniegu materiału genetycznego. Zwierzęta były krzyżówką wilka z psią suką. Odnalezieniem hybryd zajęli się członkowie Stowarzyszenia dla Natury „Wilk”, z którym RDOŚ w Szczecinie zawarła porozumienie.

Długotrwałe poszukiwania i obserwacje potwierdziły, że w stadzie wilków jest samica psa domowego, z którą basior miał potomstwo. Niezbędne było wyłapanie podejrzanych osobników, czego dokonali członkowie „Wilka”.
- Po uzyskaniu decyzji Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, opinii z IOP PAN w Krakowie i innych specjalistów zajmujących się ekologią wilka, w konsultacji z kompetentnymi w tej spawie jednostkami oraz na podstawie wykonanych badań, mieszańce zostały uśpione. 8 kwietnia br. Eutanazja była jedynym skutecznym działaniem w celu wyeliminowania zagrożenia dla czystości gatunkowej populacji wilka oraz bezpieczeństwa życia i zdrowia ludzi, gdyż nie można przewidzieć zachowań hybryd wilka i psa w stosunku do człowieka. Eutanazja została przeprowadzona przez uprawnionego lekarza weterynarii zgodnie z zachowaniem wszelkich zasad etyki i sztuki weterynaryjnej – wyjaśnia Agata Suchta z RDOŚ w Szczecinie.

Wstecz