Wstecz

Wstecz ][ Katalog ][ Dalej ]


Dzwonkówka brązowoblaszkowa - Entoloma rusticoides (Gillet) Noordel.?
Rodzina: dzwonkówkowate - Entolomataceae


Dzwonkówka brązowoblaszkowa
Dzwonkówka brązowoblaszkowa
Owocnik: kapelusz średnicy 0,5-2 cm średnicy, wypukły do rozpostartego, głęboko pofałdowany, czasem lekko przygnębiony, suchy, sfilcowany-fibrylowany, a następnie bezwłosy, drobno chropowaty, drobno rozwłókniony, do nieregularnie zagniecionego, higrofanowy, matowy, ciemnobrązowo-szary do żółtego -brązowe ciemne do bladych, nieco ciemniejsze pośrodku, bledsze w kierunku obrzeży, blaknące na sucho, brzeg zakrzywiony na początku, następnie prosty, falisty, spłaszczony, nieprzezroczysty do półprzezroczystego, poprzecinany do środka, aby uzyskać wilgoć.
Blaszki zbiegające, łukowate, a następnie brzuchate, wąskie do umiarkowanie szerokich, rozmieszczone w odstępach, blade, potem szarobrązowe, z brązowym różem na końcu, z całymi grzbietami.
Trzon 1,7-3 cm x 2-3.5 mm, równy, często nieznacznie poszerzony w kierunku podstawy, zaokrąglony, pełny, a następnie pusty, opruszony w kierunku wierzchołka, nagie, prążkowane w fałdach, żółto brązowy do ciemnoszarobrązowego, nieco jaśniejszy niż kapelusz, z delikatnymi włosami kłączowymi u podstawy, połączony z podłożem. Miąższ cienki, do 2 mm pośrodku, biały do koloru na powierzchni, ciemno-brązowy pod skórką. Zapach i smak niewyraźny.

Występowanie: IX-XI; na suchych glebach i próchnicy, w lasach liściastych, wzdłuż szlaków i otwartych przestrzeni, w ogrodach i parkach.

Uwaga: Dawniej oznaczony jako śluzopępka węglolubna - Fayodia maura (Fr.) Singer. Oznaczenie błędne. Jest to rodzaj Entoloma (dzwonkówka).
- jeśli przyjąć, że kapelusz jest gładki, i trzon również, to trafiamy do E. politum (co po makro "nie pasuje");
- kapelusz gładki, trzon z włókienkami (widzi je ktoś??) - E. rusticoides (no, nawet nawet; i rośnie na wypaleniskach!! choć nie tylko);
- jeśli zaś kapelusz jest włókienkowaty (nie widzę tego pod mikroskopem, a takie włókienka często na przekrojach się objawiają) to E. brunneostanneum (która nawet w monografii Entoloma ma tylko jakaś marną akwarelkę jako ilustracje);
(Błażej Gierczyk na forum)

gm. Kołobrzeg: Las koło Starego Miasta (17.10.2012)